Dzieci

Przyczyny zawałów serca u dzieci i młodzieży

Przyczyny zawałów serca u dzieci i młodzieży

Najnowsze badania niepokojąco wskazują, że coraz więcej młodych spotyka zawał serca. Na szczęście śmiertelność wśród młodych ludzi, którzy doznali zawału serca, wynosi mniej niż 2%. Przyczyny tego wzrostu w ostatnich latach są często związane głównie ze zwiększeniem stężenia cholesterolu i triglicerydów we krwi.

Charakterystyka zawałów serca u młodych ludzi

W zdecydowanej większości przypadków zawał charakteryzuje się tym, że zablokowana jest tylko jedna tętnica, a mianowicie tętnica przednia zstępująca. Zawał jest spowodowany pęknięciem blaszki miażdżycowej. W nieco mniejszym odsetku przypadków tętnica została całkowicie zablokowana, co spowodowało zawał.

Jakie są przyczyny lub powody zawału serca u młodych ludzi?

Ten rodzaj zawału serca jest zwykle spowodowany starzeniem się tętnic. Starzenie się jest naturalnym procesem, który przyspiesza gromadzenie się tłuszczów na skutek wzrostu poziomu cholesterolu i trójglicerydów. W wieku młodzieńczym starzenie się może zostać przyspieszone przez nagromadzenie lipidów w ścianach tętnic. Z biegiem lat ściany te mogą pękać, co prowadzi do zawałów serca. Wykazano, że wysoki poziom cholesterolu we krwi w połączeniu z wysokim ciśnieniem krwi lub nadwagą może powodować pękanie ścian tętnic. Wyjaśnia to, dlaczego coraz więcej młodych ludzi cierpi na zawał mięśnia sercowego. Wielu młodych ludzi nie odżywia się prawidłowo i prawie w ogóle nie uprawia ćwiczeń fizycznych. Eksperci zalecają przestrzeganie dobrych nawyków żywieniowych i zdrowego stylu życia, aby uniknąć ryzyka wystąpienia pewnych problemów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca.

Kontrola stężenia cholesterolu we krwi

Aby uniknąć zawału serca u młodych ludzi, należy kontrolować poziom cholesterolu i trójglicerydów. Poziom LDL, czyli złego cholesterolu, powinien być jak najniższy. W idealnym przypadku powinna ona wynosić poniżej 55 mg/dl. Podobnie jak w przypadku cholesterolu LDL, ważne jest kontrolowanie poziomu trójglicerydów, ponieważ w większości przypadków ich wzrost powoduje problemy z sercem. Kontrolę tę można osiągnąć dzięki odpowiedniej diecie, regularnym ćwiczeniom sportowym i w razie potrzeby stosowaniu określonych metod leczenia farmakologicznego.

Więcej wpisów dotyczących zdrowia psychicznego oraz fizycznego, znajdziesz w serwisie https://www.objaw.pl/.

Podsumowanie wpisu o przyczynach zawałów serca u dzieci i młodzieży

Faktem jest, że coraz więcej młodych ludzi cierpi na zawały serca. Na szczęście odsetek zgonów nie jest tak wysoki jak w przypadku osób powyżej 50 roku życia. Główną przyczyną wzrostu liczby zawałów serca u młodych ludzi jest wysoki poziom lipidów we krwi, zwłaszcza cholesterolu i trójglicerydów. Poziomy te są dość wysokie z powodu niezrównoważonej i niezdrowej codziennej diety.

Siedzący tryb życia i brak ruchu to kolejne przyczyny podwyższonego poziomu złego cholesterolu we krwi. Aby stopniowo zmniejszać liczbę zawałów serca, należy uświadamiać młodych ludzi i zachęcać ich do zaprzestania spożywania przetworzonej, wysokotłuszczowej żywności i przestawienia się na znacznie zdrowsze i bardziej pożywne produkty.