Dzieci

Kwestie do rozważenia przy pozostawianiu dziecka u dziadków

Kwestie do rozważenia przy pozostawianiu dziecka u dziadków

Wraz z pojawieniem się dziecka i gdy kończy się urlop macierzyński, następuje ważna zmiana w naszym codziennym życiu. To będzie pierwszy raz, kiedy będziemy musieli rozstać się z naszym dzieckiem. Zwykle nie jest to przyjemne. Masz kilka możliwości, zatrudnić osobę z zewnątrz lub zostawić dziecko u dziadków, lub innego krewnego. W tym drugim przypadku należy zachować szczególną ostrożność. Zatrudniona osoba będzie trzymać się tego, czego szukasz. Krewny może nie być tak jednoznaczny. Oto kilka wskazówek, jak zostawić dziecko z dziadkami i wszystko, co musisz wiedzieć, aby zapewnić, że opieka nad dzieckiem jest w dobrych rękach każdego dnia.

Wyjaśnianie spraw — pierwszy krok

Przed pozostawieniem dziecka u dziadków porozmawiaj z partnerem. Ustal wszystko, co uważasz za konieczne do rozważenia. Obowiązkowe tematy rozmów znajdziesz w artykule na stronie https://mamusia.pl/. Czasami wydaje nam się, że nasz partner zgadza się z tym, co my decydujemy. Może nas jednak czekać niespodzianka. Tym bardziej, jeśli osobą, która ma się opiekować naszym dzieckiem jest nasza teściowa.

Dbaj przede wszystkim o dobro swojego dziecka.

Po ustaleniu powyższych punktów należy przeprowadzić rozmowę z dziadkami, aby mogli zrozumieć dziecko i jego podstawową opiekę. Najlepszą rzeczą do zrobienia przy pierwszym zostawieniu dziecka z dziadkami jest naturalna rozmowa z nimi i jak największa szczerość. Dbanie o dziecko jest ważne. Robienie rzeczy w taki sposób, w jaki chcesz, jest ważne. Nigdy jednak nie trać z oczu najważniejszego — dobrego samopoczucia Twojego dziecka.

Porozmawiaj z nimi o swoich pomysłach. Spokojnie i z miłością wyjaśnij wszystko na temat higieny dziecka, karmienia i dlaczego chcesz zrobić to w ten czy inny sposób. Staraj się słuchać ich opinii — nie zapominaj, że zanim zostali dziadkami, sami byli rodzicami. Czasy się zmieniły, ale są one niewyczerpanym źródłem wiedzy o rodzicielstwie. W końcu sekretem jest nawiązanie dialogu z osobami, które będą na co dzień blisko Twojego dziecka. Utrzymuj bliskie więzi komunikacyjne, aby w razie wątpliwości można było łatwo rozwiązać sprawy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Niezależnie od tego, czy dziecko będzie w domu, czy u dziadków, trzeba przygotować przestrzeń. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, zwłaszcza gdy dzieci zaczynają raczkować. Ponadto ważne jest, aby poinformować dziadków o najważniejszych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa dziecka.

Są to kwestie, które w żadnym wypadku nie podlegają dyskusji, podobnie jak w przypadku, gdy decydujemy się na opiekunkę lub żłobek dla dziecka w ciągu dnia. Na przykład, że dziecko zawsze śpi na plecach, aby zapobiec zespołowi nagłej śmierci niemowląt. Również takie rzeczy jak unikanie pokarmów stałych zbyt wcześnie. Nie zakładaj, że tego typu informacje są dostępne dla każdego. Czasy się zmieniają. Pojawiają się nowe badania i coraz więcej wiemy o pielęgnacji niemowląt. Podziel się tą wiedzą z dziadkami. A jeśli uznasz to za stosowne, pozwól im towarzyszyć Ci kilka razy na wizytach u pediatry.

Wyższym poziomem jest zlecenie dziadkom udziału w kursie dotyczącym udzielania pomocy niemowlętom i dzieciom podczas wypadku w domu. Nie są one długie ani skomplikowane, a mogą uratować życie dziecka w trudnym momencie.