DzieciPorady

Jak stworzyć dziecku komfortowe warunki w upale? – podstawowe porady

Jak stworzyć dziecku komfortowe warunki w upale? – podstawowe porady

W upalne letnie dni na dworze i w domu może być bardzo gorąco, co dotyczy nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Ekspozycja na słońce i nadmierne pocenie się może prowadzić do odwodnienia i zakończyć się udarem słonecznym. Aby temu zapobiec, dorośli powinni przestrzegać pewnych zasad i sprawić, by dziecko czuło się komfortowo.

Odzież dla dzieci na wzmożone upały

Zacznijmy od ubrań. Jakże często i z wielkim żalem patrzeć jak jakieś dziecko na ulicy matka zawija w pieluchy, sama jednocześnie chłodząc się w lekkiej słonecznej sukience. Czy łatwo jest dziecku w grubych warstwach ubrań w upale? Oczywiście, że nie. Zaczyna się pocić, potem robi mu się zimno i wietrznie i robi mu się niedobrze. Albo przegrzewa się, jeśli uzna, że jest za zimno.

Dlatego w okresie letnim ubrania dla dzieci muszą być:

 • lekkie i luźne;
 • oddychające;
 • wykonane z naturalnych tkanin (zamiast syntetyków — bawełna, len);
 • najlepiej w jasnych kolorach (biały, beżowy, niebieski, żółty).

Dziecko zawsze powinno mieć na głowie kapelusz: panamski, czapkę lub kapelusz z szerokim rondem. Osłania wierzch głowy i twarz przed promieniami słonecznymi, chroni przed poparzeniami i udarem słonecznym. Obuwie — również lekkie i oddychające.

Bilans wodny u dziecka w okresie letnim – to bardzo ważne

Drugą najważniejszą zasadą w upały jest to, aby więcej pić! W domu, na wakacjach, podczas kąpieli, przed i po posiłkach. Płyny szybko uciekają w upały i wychodzą na zewnątrz wraz z potem, dlatego ważne jest uzupełnianie ich w organizmie.

Oznacza to picie dwa razy więcej niż zwykle i tylko „odpowiednich” napojów. To może być:

 • zwykła woda, tylko nie woda z lodem;
 • woda mineralna (oczywiście nie dla niemowląt);
 • owocowe smoothie;
 • sok — najlepiej rozcieńczony wodą, żeby było mniej cukru;
 • zielona herbata;
 • lemoniada;
 • odwar z owoców dzikiej róży itp.

Spacer  w upale z dzieckiem tylko w „odpowiednim” czasie

Opieka nad dzieckiem, zwłaszcza niemowlęciem, wiąże się z koniecznością wychodzenia na spacery o „bezpiecznych” porach rano i wieczorem. Przez resztę czasu przebywaj w pomieszczeniach lub w cieniu. Pediatrzy zalecają, by na letnie spacery wybierać godziny przed 11-12 rano i po 17-18. Wszelkiego rodzaju aktywności — zabawy na świeżym powietrzu, jazdę na rowerze i tak dalej — również najlepiej zostawić na rano lub wieczór, a upał „przeczekać” w domu.

Temperatura i powietrze w domu dla dziecka podczas upałów

Jeśli nie jesteśmy w stanie wpłynąć na pogodę za oknem, zawsze możemy zadbać o komfort w naszym domu!
Gdy jest gorąco, możemy zasłonić okna, zamknąć rolety, otworzyć żaluzje. Niech babcie nie panikują, że dziecko przeziębi się w przeciągu. Jeśli w domu jest duszno, to też nie skończy się to dobrze.

Aby pomóc dziecku przetrwać upał, możesz zainstalować:

 • nawilżacze domowe;
 • klimatyzatory;
 • fani.

Jeśli używana jest klimatyzacja, w domu z dzieckiem nie należy ustawiać zbyt niskiej temperatury. Lepiej jest ustawić ją na 20-22 stopnie. Pamiętaj również o nawilżaniu powietrza i regularnym czyszczeniu filtra.

Więcej porad dotyczących wnętrz przyjaznych dzieciom i wszechstronnych aranżacji znajdziesz w serwisie https://www.morning.pl/.

Uzdatnianie wody dal dzieci w upale

Na koniec, aby ułatwić dziecku upalne dni, przydadzą się zabiegi wodne: kąpiel, pieluchowanie i wycieranie. Można zafundować dziecku kąpiel w wanience dla niemowląt lub wyposażyć starsze dzieci w basen zewnętrzny (w ogrodzie, nad wodą, w parku itp.). Pamiętaj tylko, że woda w kąpieli nie powinna być zbyt zimna, nawet jeśli na zewnątrz panuje skwar.

Wszystkie te proste zasady ułatwią dziecku radzenie sobie z upałami i sprawią, że lato będzie najlepszą porą roku!