W upalne letnie dni na dworze i w domu może być bardzo gorąco, co dotyczy nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Ekspozycja na słońce i nadmierne pocenie się może prowadzić do odwodnienia i zakończyć się udarem słonecznym. Aby temu zapobiec, dorośli powinni przestrzegać pewnych zasad i sprawić, by dziecko czuło się komfortowo.
Odzież dla dzieci na wzmożone upały
Zacznijmy od ubrań. Jakże często i z wielkim żalem patrzeć jak jakieś dziecko na ulicy matka zawija w pieluchy, sama jednocześnie chłodząc się w lekkiej słonecznej sukience. Czy łatwo jest dziecku w grubych warstwach ubrań w upale? Oczywiście, że nie. Zaczyna się pocić, potem robi mu się zimno i wietrznie i robi mu się niedobrze. Albo przegrzewa się, jeśli uzna, że jest za zimno.
Dlatego w okresie letnim ubrania dla dzieci muszą być:
- lekkie i luźne;
- oddychające;
- wykonane z naturalnych tkanin (zamiast syntetyków — bawełna, len);
- najlepiej w jasnych kolorach (biały, beżowy, niebieski, żółty).
Dziecko zawsze powinno mieć na głowie kapelusz: panamski, czapkę lub kapelusz z szerokim rondem. Osłania wierzch głowy i twarz przed promieniami słonecznymi, chroni przed poparzeniami i udarem słonecznym. Obuwie — również lekkie i oddychające.
Bilans wodny u dziecka w okresie letnim – to bardzo ważne
Drugą najważniejszą zasadą w upały jest to, aby więcej pić! W domu, na wakacjach, podczas kąpieli, przed i po posiłkach. Płyny szybko uciekają w upały i wychodzą na zewnątrz wraz z potem, dlatego ważne jest uzupełnianie ich w organizmie.
Oznacza to picie dwa razy więcej niż zwykle i tylko „odpowiednich” napojów. To może być:
- zwykła woda, tylko nie woda z lodem;
- woda mineralna (oczywiście nie dla niemowląt);
- owocowe smoothie;
- sok — najlepiej rozcieńczony wodą, żeby było mniej cukru;
- zielona herbata;
- lemoniada;
- odwar z owoców dzikiej róży itp.
Spacer w upale z dzieckiem tylko w „odpowiednim” czasie
Opieka nad dzieckiem, zwłaszcza niemowlęciem, wiąże się z koniecznością wychodzenia na spacery o „bezpiecznych” porach rano i wieczorem. Przez resztę czasu przebywaj w pomieszczeniach lub w cieniu. Pediatrzy zalecają, by na letnie spacery wybierać godziny przed 11-12 rano i po 17-18. Wszelkiego rodzaju aktywności — zabawy na świeżym powietrzu, jazdę na rowerze i tak dalej — również najlepiej zostawić na rano lub wieczór, a upał „przeczekać” w domu.
Temperatura i powietrze w domu dla dziecka podczas upałów
Jeśli nie jesteśmy w stanie wpłynąć na pogodę za oknem, zawsze możemy zadbać o komfort w naszym domu!
Gdy jest gorąco, możemy zasłonić okna, zamknąć rolety, otworzyć żaluzje. Niech babcie nie panikują, że dziecko przeziębi się w przeciągu. Jeśli w domu jest duszno, to też nie skończy się to dobrze.
Aby pomóc dziecku przetrwać upał, możesz zainstalować:
- nawilżacze domowe;
- klimatyzatory;
- fani.
Jeśli używana jest klimatyzacja, w domu z dzieckiem nie należy ustawiać zbyt niskiej temperatury. Lepiej jest ustawić ją na 20-22 stopnie. Pamiętaj również o nawilżaniu powietrza i regularnym czyszczeniu filtra.
Więcej porad dotyczących wnętrz przyjaznych dzieciom i wszechstronnych aranżacji znajdziesz w serwisie https://www.morning.pl/.
Uzdatnianie wody dal dzieci w upale
Na koniec, aby ułatwić dziecku upalne dni, przydadzą się zabiegi wodne: kąpiel, pieluchowanie i wycieranie. Można zafundować dziecku kąpiel w wanience dla niemowląt lub wyposażyć starsze dzieci w basen zewnętrzny (w ogrodzie, nad wodą, w parku itp.). Pamiętaj tylko, że woda w kąpieli nie powinna być zbyt zimna, nawet jeśli na zewnątrz panuje skwar.
Wszystkie te proste zasady ułatwią dziecku radzenie sobie z upałami i sprawią, że lato będzie najlepszą porą roku!