Uncategorized

Nosidełka dla dzieci – co musisz wiedzieć

Nosidełka dla dzieci – co musisz wiedzieć

Okres życia niemowlaka jest szczególny. To czas, gdy poznaje on świat, swoich rodziców. To także okres, gdy ciało dziecka jest bardzo plastyczne, a tym samym narażone na urazy wynikające z nienaturalnej pozycji. By wspomóc rozwój dziecka, dobrze, aby czuło ono swojego rodzica. Może w tym pomóc noszenie dzieci przy własnym ciele. Ergonomiczne nosidełko służy do noszenia dzieci podobnie jak popularne chusty. Jednak nosidło ergonomiczne przeznaczono do stabilnego noszenia dziecka, przeznaczone na większe dzieci. Idealne nosidło jest bezpieczne i wygodne. Jakie są zalety i przeciwwskazania do stosowania nosidełka? Jak nosić dziecko w nosidle? Jaki rodzaj nosidełka możesz kupić? Co musisz wiedzieć o nosidle ergonomicznym? Nosidło ergonomiczne nosidełko dla dzieci bez tajemnic.

Noszenie malucha bez tajemnic czyli przeciwwskazania do noszenia niemowląt

Różnego rodzaju prymitywne nosidła znane są i stosowane od dawna przez wiele społeczeństw. Nosidło nowoczesne dla dziecka, np. nosidła rosnące razem z dzieckiem to wyrób, w którym pozycja dziecka jest jak najbardziej zbliżona do naturalnej. Warto zdecydować się na nosidełko zwłaszcza, gdy chcemy nawiązać głęboką więź z dzieckiem.

Jednak wbrew pozorom, w nosidłach ergonomicznych nie powinno się znaleźć każde dziecko. Niektóre dzieci mają obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe. Stanowi to przeciwwskazanie, które uniemożliwia jego noszenie w nosidełku. Dobrze dobrane, ergonomiczne nosidło u dziecka utrwalane są tzw. prawidłowe schematy ciała. W prawidłowym nosidle dziecko ma pełną swobodę ruchów. Jeśli zauważysz, że nosidełko skłania dziecko to prężenia się, wygina ono plecy w łuk, przechyla na jedną stronę, to prawdopodobnie nosidło ergonomiczne nie jest jeszcze dla was odpowiednie.

Źle wybrane nosidła ergonomiczne sprzyja bowiem rozwoju dysplazji, powstawaniu zwichnięć stawów biodrowych i ogólne niekorzystanie wpływa na maluszka. Warto zatem skonsultować się z pediatrą lub fizjoterapeutą, czy twoje dziecko nie posiada takich przeciwwskazań.

Prawidłowe noszenie swojego maluszka

Dobre nosidełko wspiera prawidłową postawę ciała dziecka. To oczywiste. Jak jednak dokładnie nosić dziecko? Prawidłowy sposób noszenia umożliwia noszenie dziecka na naszych plecach lub brzuchu, z tym, że plecy dziecka powinny być skierowane „do świata”, a brzuch dziecka zawsze skierowany do ciała rodzica. Jeśli zatem nosisz malucha z przodu, jego twarz skierowana będzie do twojego brzucha, a jeśli z tyłu to twarz dziecka powinna przylegać do pleców rodzica.

W prawidłowo wybranym nosidle, nóżki dziecka zwisają swobodnie, z równą wysokością, a cała konstrukcja nosidła daje podparcie udom dziecka.

Aby właściwie założyć nosidło najpierw zapinamy lub wiążemy pas biodrowy. Następnie bierzemy dziecko i przykładamy do naszego brzucha, przykładamy panel nosidła do pleców malucha, zakładamy pasy naramienne. Na końcu zapinamy pas przy klatce piersiowej oraz zaciskamy taśmy. Dziecko powinno być ułożone symetrycznie, a nóżki powinny zwisać swobodnie. Jeśli pozycja dziecka nie jest prawidłowa, do właściwego ułożenia będzie nam służyć pupa dziecka. Kładąc ręce na pośladkach, korygujemy pozycję dziecka.

Noszenie dziecka – kiedy zacząć?

Wiemy, że noszenie nosidła jest korzystne dla dziecka i rodzica, ale kiedy można zacząć z niego korzystać? Od jakiego wieku dziecka są one przeznaczone?

Mówiąc wprost, dziecko, aby mogło być noszone w nosidle, powinno opanować sztukę trzymania się w pozycji siedzącej. Nie musi ono umieć chodzić, ale wskazane jest, aby potrafiło stabilnie trzymać główkę, a także pionową pozycję pleców. Wobec tego, nosidła najlepsze są dla dzieci od ok. 6 miesięcy.

Jeśli zależy ci na tym, aby maluch być przy tobie od urodzenia, możesz postawić na chusty. Umożliwiają one m. in. lekkie wygięcie pleców noworodka oraz stabilnie podtrzymanej głowy. Wskazać jednak należy, że aby nosić chustę, należy umieć ją wiązać. Wymaga to wprawy i doświadczenia, a także więcej ilości czasu niż intuicyjne zapinanie nosidełka.

Jakie są zalety z noszenia swojego dziecka?

Nosidła ergonomiczne są korzystane dla dziecka oraz rodzica, zwłaszcza mamy. Do zalet ze stosowania tego produktu należą m.in. regulacja snu dziecka, regulacja układu trawiennego malucha, stymulacja czucia głębokiego dziecka i wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa. Dzięki nosidle, dziecko nabywa silnej więzi z rodzicem.

Dla mam jest to również wybawienie. Nie tylko ma ona wolne ręce do pracy, ale także nosidło odciąża jej kręgosłup, wpływa na pracę hormonów w czasie połogu, pozwala zacieśnić więzy z dzieckiem,

Nosidło jest także proste w użytkowaniu i zakładaniu.

Nosidełka ergonomiczne – rodzaje nosideł

W przypadku nosideł, zazwyczaj mowa o nosidłach ergonomicznych. Charakteryzują się one panelem miękkim, podpierającym plecy i uda dziecka. Wysokość panelu w tych modelach, zazwyczaj jest regulowana. Prócz tego, możemy dostosować szerokość panelu, wysokość pasa biodrowego, długość ramiączek. Dzięki temu możesz nosić dziecko przez dłuższy okres, aż nie osiągnie ono 15kg lub 104 cm wzrostu.

Mówiąc o rodzajach nosideł, zazwyczaj mamy na myśli różny typ wiązania. Dlatego też wyróżniamy nosidła klamrowe, nosidła hybrydowe i nosidła wiązane. Prócz nich, znajdziesz także nosidełka turystyczne, mające bardziej sztywny panel, przeznaczone do podróży.

Niezalenie od tego, jakie wybierzesz, warto dobrać nosidełko z materiałów przyjaznych dziecku, a także dopasować je do swoich potrzeb.

Umów się na mierzenie nosideł już dziś i wybierz idealne dla siebie.