O Imielinie
Skąd nazwa Imielin?
Pierwotnie nazwa Imielin odnosiła się do wsi położonej w pobliżu traktu do Piaseczna, obecnej ulicy Puławskiej, zwanej również Jamielinem, Jemielinem i Imielino. Obecnie Stary Imielin.
Historia Imielina
Pierwsze wzmianki o wsi Jamielino pochodzą z 1430 roku. W 1445 roku otrzymała ona prawo chełmińskie od księcia Bolesława IV.
Do XVI wieku Imielin, stanowił własność rodu Służewskich. Wg rejestrów podatkowych z XVI w., w najlepszym okresie tereny należące do wsi liczyły 5 łanów (ok. 85 ha).
Wieś szlachecka Jemielinek w 1580 znajdowała się w powiecie warszawskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego.
W XVII wieku wieś przeszła na własność Jakuba Rozrażewskiego, wojewody inowrocławskiego – było wówczas w niej około 8-11 domów.
W końcu XVIII wieku Imielin, należał do Grabowskiego podczaszego warszawskiego i wraz z Wyczółkami tworzył wspólną własność. Obie wsie liczyły łącznie 35 domów.
W XIX wieku na gruntach należących do Imielina i Wyczółek powstały nowe wsie i folwarki Grabowo (dziś Grabów), Grabówek, Krasnowola i Ludwninowo (Ludwinów). W 1864 roku, po uwłaszczeniu chłopów, powstało w Imielinie 21 gospodarstw włościańskich, a Imielin wraz z pobliskimi wsiami został włączony do nowo powstałej gminy Falenty.
Spis ludności z 1905 odnotował na terenie Imielina 23 domy. Kolejne spisy po odzyskaniu niepodległości w 1921 i 1923 roku odnotowały odpowiednio 296 i 211 mieszkańców.
W 1951 r. podobnie jak inne podwarszawskie wsie i osady znalazł się Imielin w granicach wielkiej Warszawy. Na początku lat 80. XX wieku na należących do wsi gruntach zaczęto budować pierwsze bloki południowego Ursynowa. Z czasem nazwa wsi przeszła w całości na nowo powstałe osiedle, a ona sama stała się Starym Imielinem.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Imielin_(Warszawa)