Zerówka w szkole czy w przedszkolu? To aktualny temat rodziców 6-latków

„Jeśli czujesz, że możesz lub nie możesz-w obu przypadkach masz rację”. Henry Ford

Czytaj: Jeśli czujesz, że możesz posłać dziecko do zerówki szkolnej-Twoja intuicja Ci tak podpowiada, bo Ty znasz najlepiej swoje dziecko-masz rację. Jeśli czujesz, że nie, to też masz rację. Odpowiedz może być inna dla każdego z rodziców, biorąc pod uwagę wiele czynników, na które zwrócę uwagę w tym artykule.

Właśnie wróciłam z imprezy urodzinowej kolegi mojego 6-latka, gdzie wśród mam królował temat wyboru zerówki, oprócz przeprowadzek i zakupu mieszkań. Jedni rodzice planują pozostawić dzieci w przedszkolu, inni wybierają szkoły państwowe lub prywatne. Na ich decyzje mają wpływ czynniki, które chciałabym omówić.

Koledzy i kontakty z dziećmi

Grupa rówieśników to bardzo ważny argument. Warto wziąć pod uwagę czy koledzy Twojego dziecka zostają w przedszkolu, czy powitają mury szkolne. Dzieci często po kilku latach spędzonych w przedszkolu przywiązują się do siebie. Wielu rodziców umawia się i wspólnie zapisuje dzieci do szkolnej zerówki, co bardzo ułatwia ich pociechom adaptację w nowym miejscu. Rodzice mogą napisać podanie do dyrekcji z prośbą o umieszczenie dzieci w jednej klasie, jeśli miałoby to ułatwić rodzicom na przykład logistykę odprowadzania dzieci do szkoły, a dzieciom adaptację.

Nie tylko szkoła, ale nauczyciel

Dobrym pomysłem jest zasięgnięcie opinii o szkole od innych rodziców, których dzieci do tej szkoły uczęszczają. Często mogą nawet polecić nauczyciela. Osobiście znam rodziców, który poprzez podanie prosili dyrekcję, aby konkretna pani uczyła ich dzieci i są z tego bardzo rozwiązania bardzo zadowoleni.

Logistyka i dojazdy

Jeśli do szkoły chodzi starsze dziecko, łatwiej będzie wozić lub zaprowadzać oboje w jedno miejsce. I odwrotnie, jeśli młodsze rodzeństwo chodzi do przedszkola, to może pozwolić sobie na ostanie 12 miesięcy ułatwienia i odprowadzania dwójki dzieci do przedszkola?

Rytm dnia

Zarówno w przedszkolu jak i w szkole 6-latki realizują tę samą podstawę programową. Pani z przedszkola mojego syna przekonuje jednak, że dzieci będą miały więcej czasu na zabawę, a nauczyciele więcej czasu na realizację podstawy programowej. Natomiast zajęcia w zerówce szkolnej trwają 3-4 godziny. Pozostały czas dzieci będą spędzały na świetlicy i tu pojawia się pytanie, o której godzinie jesteś w stanie odebrać dziecko i jak funkcjonuje świetlica, do której posyłasz dziecko. Czy dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych, takich jak różne zajęcia sportowe, artystyczne, językowe, czy spędzają czas na dworze, w sali gimnastycznej?

Czego chce Twoje dziecko i jak Ty czujesz?

Mój syn ma starszą siostrę i od dawna mówi, że chce iść do szkoły. Naśladuje Tosię gdy ta odrabia lekcje, tak jak ona ma piórnik, plecak. Marzy o pójściu do szkoły. Jego koledzy z przedszkola wybierają się do zerówek w szkołach prywatnych. 5 minut od domu mam szkołę państwowa, cieszącą się bardzo dobra opinią, do której chodzi moja córka. W czasie świetlicy dzieci mają mnóstwo możliwości zajęć dodatkowych. No i najważniejsze, mam nadzieję, że Ignacy pozna nowych kolegów, którzy mieszkają niedaleko naszego domu i będziemy mieli możliwość spotykać się po szkole przez następne lata.
Ty rodzicu wiesz jaką decyzje podjąć. Mam nadzieję, że ten artykuł rozwiał Twoje wątpliwości, jeśli jeszcze jakieś miałeś.